Onko Van Yollarda

Kanserle mücadele etmenin zorluklarını biliyoruz. Zira biz, yıllardır kanser hastalarının hayatlarını kolaylaştırmak, biraz daha sağlık ve umut katmak için faaliyet gösteren dernekleriz. Güç birliği yapalım, kanser hastaları için daha geniş ve daha etkin projeler geliştirelim diye bir araya gelerek Kanser ve Hasta Hakları Platformu’nu kurduk. Bu platformda 3 yıldır farklı projeler geliştiriyoruz. Mart ayında COVID-19 salgınıyla değişen hayatımızda, kanser hastalarının hayatının daha da zor hale geldiğinden yola çıkarak, bir proje geliştirdik: onko-van; İstanbul’da hastane ulaşmak için toplu taşıma araçlarına binmek durumunda kalan hastaları, hijyen şartlarında; evden, hastaneye hastaneden eve taşındığı bir proje.

Ne yapmak istiyoruz?

 • COVID-19 bulaşma riskini minimuma indirmeye çalışıyoruz.

Kemoterapi ve radyo terapi tedavisi için hastaneye gitmesi gereken hastaların bazıları, toplu taşımalarda ya da güvenli olmayan araçlarda gidip geliyor. COVID-19 bulaşma riskini artmasına neden olabilecek bu yolculuğu hijyeni sağlanmış arabalarla daha güvenli hale getirmek istedik. Kendi özel ve güvenli aracıyla gelemeyecek hastaları bu imkanı sağlamaya çalışıyoruz.

 • Daha konforlu bir yolculuk sağlamak istiyoruz.

Kanser hastalarının bu zorlu sürecinde, ana amacımız COVID-19 bulaşma riskini düşürmek olsa da, hastaneden eve, evden hastaneye geliş giderken yorulmadan, hastane kapısından alıp evinin kapısına bırakacak ya da evinin kapısından alıp hastaneye bırakacak bir ulaşım konforu sağlamak için uğraşıyoruz.

 • Bir yol arkadaşı olmak istiyoruz.

Bazen yol sırasında hastaya eşlik edecek bir yakınının olmaması ya da pandemi nedeniyle hastanelere refakatçi kabul edilmemesi nedeniyle yollarda da yalnız kalan hastaların, yol boyunca güvenle ulaşımını sağlamak istiyoruz.

Nasıl yapıyoruz?

Şimdilik yalnızca İstanbul’da hizmet verebiliyoruz. İstanbul Asya ve Avrupa yakasındaki hastanelere ulaşmak isteyen hastalarımız için 4 aracımız var.

 • Araçlarımız, düzenli aralıklarla hijyenik hale getiriliyor.
 • Her hasta taşımasından sonra araç hijyenik solüsyonlarla siliniyor.
 • Bir araçta en fazla 2 hasta ve yakınını taşıyoruz.
 • Hastalarımıza hijyen ihtiyacını sağlamak için maske, temizlik solüsyonundan oluşan bir küçük kit veriyoruz.

Süreç nasıl işliyor?

 • Onko-van hizmetimizden yararlanmak isteyenlerin, Instagram ve Facebook’ta Kanser Savaşçıları hesabına mesaj ya da kansersavascilari@gmail.com adresine mail göndermeleri gerekiyor.
 • Görevli arkadaşlarımız, bu mesaj ve maillere dönüş yaparak gereken bilgileri istiyor.
 • Bu bilgiler doğrultusundaki talepleriniz, komisyonumuz tarafından değerlendiriliyor.
 • Kabul edilen hastaların gidip geleceği hastane ve tedavi tarihlerine göre ulaşımları planlanıyor ve hastaya bilgi veriliyor…